Studiować czy pracować?

W pokoleniu rodziców obecnych dwudziestolatków ukończenie studiów wyższych było czymś bardzo prestiżowym, a tytuł magistra zapewniał otrzymanie dobrej pracy. Dziś, kiedy większość maturzystów idzie na studia, a naukę na wyższej uczelni kończą co roku setki tysięcy osób, tytuł ten stracił na znaczeniu. Coraz więc młodych ludzi zaczyna zastanawiać się więc czy warto iść na studia czy może lepiej od razu po szkole średniej podjąć pracę?

upominki.wiekszy.net.pl

Wybór ten jest bardzo trudny. Choć osoby z wyższym wykształceniem mają trudności ze znalezieniem pracy w zawodzie, ich szanse na to są i tak lepsze niż w przypadku osób posiadających tylko maturę. Dzisiejszy rynek pracy jest bowiem bardzo wymagający – duża liczba absolwentów szkół wyższych zawyżyła kryteria. Teraz nie wystarczy studiować, ale podczas nauki zbierać również zawodowe doświadczenie.

Młodzi ludzie nie powinni jednak wybierać studiów bez zastanowienia – co wciąż robi prawie 40% maturzystów. Zanim podejmiemy decyzję warto zorientować się, które kierunki są najbardziej przyszłościowe i ułatwią nam start w karierę. Aby poznań obecne w naszej okolicy oferty, należy posłużyć się różnymi źródłami informacji, chociażby Internetem. Wystarczy wpisać w polu wyszukiwarki takie hasła jak „Gdańsk studia licencjackie”, czy „Poznań studia II stopnia”.